Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa
Haber
Şahinbey Belediyemiz Prof. Dr. Fuat Sezgin´i Andı
Orjinal Resim
18.01.2019 16:07:23

Şahinbey Belediyemiz İslam Bilim Tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in anısına Emekli Vali Adnan Yılmaz'ın katılımları ile söyleşi programı düzenledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının 'Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' ilan edilmesinin ardından, Prof. Dr. Fuat Sezgin'i yeni nesillere anlatmak ve onun eserlerini, çalışmalarını geleceğe aktarmak adına Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezinde bir söyleşi düzenlendi. Düzenlenen Söyleşiye Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’nun yanı sıra AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Av. Hasan Teke ve vatandaşlar katıldı. Emekli Vali Adnan Yılmaz konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye, öğrenciler ve öğretmenler yoğun ilgi gösterdi.               

İslam Bilim Adamları Teknolojiye Öncülük Etmiştir

Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, 'Prof. Dr. Fuat Sezgin’in önemli bir isim olduğunu belirterek, "Bugün çok kıymetli bir misafiri ağırladık. Sayın Valimiz Adnan Yılmaz’ı konuk ettik. Kendisi uzun yıllar vali olarak bu ülkeye hizmet etmiş, kendisini hizmete adamış bir insan. Bugün onun hazırladığı değerli bir kitap olan "Bilimler Tarihi Dostu Prof. Dr. Fuat Sezgin" kitabını ve Fuat Sezgin'i bize anlattı. Fuat Sezgin bir asırlık hayatını İslam'a ve bilime adamış önemli bir şahsiyettir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından da 2019 yılı 'Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' olarak ilan edildi.  Bu yıl 'Prof. Dr. Fuat Sezgin’in kim olduğu ve neler yaptığı çeşitli platformlarda anlatılacak. Asıl mesele Müslümandan bir şey olamaz anlayışını yerleştirmeye çalışanlara karşı 'Prof. Dr. Fuat Sezgin bu fikri yıkan bir insandır. Aynı zamanda İslam Bilim Adamlarının tarihte yapmış olduğu buluşları bir müzeye dönüştürerek İstanbul Gülhane’de vatandaşın hizmetine açan çok kıymetli bir araştırmacıdır. Onun benzerini biz belediye binamızın yanında İslam Bilim Tarih Müzesi olarak açtık. Şuna inanmamız gerekiyor ki, teknolojiye ve bilime Müslümanlar her zaman öncülük yapmıştır. Bu özgüvenimizi tekrara kazanmamız gerekiyor. Bilim ve teknoloji sadece Avrupa’dan çıkar anlayışı var. Ancak bu kesinlikle le doğru değil. Şuanda biz hakikaten tekrar özümüze döndük” dedi.

Dünyanın En Büyük Bilim Tarihçilerinden Biridir

Söyleşisinde İslam Bilim Tarihi’nin Dünya üzerindeki etkisini 'Prof. Dr. Fuat Sezgin’in bu anlamdaki önemini anlatan emekli Vali Adnan Yılmaz, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının 'Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' ilan edilmesinin ardından Fuat Sezgin söyleşilerimizden birini Gaziantep'te yapıyoruz. Bir ilki başararak yedinci konferansımızı burada yapıyoruz. Sağ olsun Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu  bu konuda bize önemli bir destek verdi. Bizi gençlerle buluşturdu. Biz de bunu duyunca aşk ve heyecanla koşa koşa geldik. Dünyanın en büyük bilim tarihçilerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin birçok eser yazmış bunun yanı sıra 94 yıllık çalışmasının bir ürünü olan 17 ciltlik Arap-İslam Bilim Tarihi adlı en kapsamlı eseri yazmıştır" dedi.

Konuşmaların ardından Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu tarafından Adnan Yılmaz'a Kur'an-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye edilirken, Emekli Vali Adnan Yılmaz da yazdığı kitapları imzalayarak Başkan Tahmazoğlu'na hediye etti. Öte yandan söyleşiden sonra Emekli Vali Adnan Yılmaz'ın yazdığı kitaplar programa katılanlara hediye edildi.

 

Oluşturulma Tarihi :  18.01.2019 16:07:23
Okuma Sayısı : 211
Fotoğraflar
slogan6
FORMLAR
BİLGİ HİZMETLERİ
İLETİŞİM
Kolejtepe Mahallesi Yeşilcami Cad. No:8 Şahinbey / GAZİANTEP
Telefon 0 342 232 1111
Faks 0 342 232 3445
Kep Adres: sahinbeybld@hs01.kep.tr
FOTO GALERİ
Tüm Hakları Saklıdır. 2018 - ŞAHİNBEY BELEDİYESİ Yazılım K7